Szybkozłącza to znormalizowane elementy armatury przemysłowej umożliwiające błyskawiczne i szczelne łączenie przewodów w instalacjach hydraulicznych i pneumatycznych. Gwarantują sprawne działanie układu bez ryzyka wycieku medium, zapewniają również bezrozlewowe odłączanie obu króćców.

Sprawdź szeroki asortyment dostępny w naszej ofercie i znajdź rozwiązanie, którego aktualnie potrzebujesz!

Czym są szybkozłącza?

Szybkozłącze hydrauliczne 103
Szybkozłącze hydrauliczne 103

Szybkozłącza są zbudowane z dopasowanych wtyków oraz gniazd. Oba elementy są wyposażone w uszczelnienie gwarantujące szczelność połączenia podczas przepływu medium. Po połączeniu tworzą zwarty, ściśle przylegający mechanizm, umożliwiający bezproblemowy przepływ medium przez układ – nawet pod bardzo dużym ciśnieniem.

Szybkozłącza do wody są szczególnie narażone na uszkodzenia wywołane reakcją utleniania. Aby uniknąć korodowania materiału, do produkcji tego typu złączy wykorzystuje się materiały wykazujące podwyższoną odporność na korozję, przeważnie mosiądz lub stale szlachetne.

Szybkozłącza mogą pracować w określonym przez producenta zakresie ciśnienia roboczego, a także temperatury medium i otoczenia. Przed wyborem złączy należy więc upewnić się, że utworzone połączenie będzie mogło pracować w danym środowisku.

Istnieje wiele rodzajów złączek o zróżnicowanych parametrach. Wśród najpopularniejszych typów wyróżniamy między innymi:

  • szybkozłącza sucho-odcinające (znane też jako szybkozłącza FLAT-FACE, zgodne z ISO 16028),
  • szybkozłącza obustronnie odcinające (tworzą je dwa króćce z zaworem odcinającym).

Specjalnie skonstruowany mechanizm pozwala skutecznie zablokować połączenie oraz wyeliminować ryzyko wycieku przy jego rozłączeniu. Wszystkie parametry złączek są zgodne z normą ISO opisującą dany typ połączenia.

Szybkozłącza - zastosowanie

Szybkozłącza hydrauliczne
Szybkozłącza hydrauliczne znajdują powszechne zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu w systemach służących do zapewnienia prawidłowego przepływu wody, a także w instalacjach hydraulicznych będących elementem maszyn i urządzeń przemysłowych

Szybkozłącza znajdują powszechne zastosowanie w systemach służących do zapewnienia prawidłowego przepływu wody. W instalacjach hydraulicznych związanych z działaniem maszyn i urządzeń stosuje się równie często substancje olejowe. Szybkozłącza są więc też przystosowane do pracy z gęstymi, lepkimi cieczami, wykorzystywanymi w napędach hydraulicznych. W układach zasilanych powietrzem pod ciśnieniem wykorzystuje się natomiast szybkozłącza pneumatyczne.

Szybki montaż złączek sprawia, że przyłączanie lub odłączanie elementów jest banalnie proste i błyskawiczne w wykonaniu, dlatego stosowanie szybkozłączy jest również jednym ze sposobów na realizację metody SMED w przezbrajaniu maszyn w zakładach przemysłowych. Pełna realizacja wymiany osprzętu może zająć od kilkunastu sekund, do kilku minut w przypadku bardziej skomplikowanych mechanizmów.

Szybkozłącza - oferta dystrybutora

Szybkozłącze hydrauliczne 169
Szybkozłącze hydrauliczne 169

W naszej ofercie znajdują się szybkozłącza hydrauliczne, pneumatyczne, a także przeznaczone do termoregulacji form wtryskowych. Wszystkie zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi normami. Produkty mogą pracować w szerokich zakresach temperatur i działać pod ciśnieniem wynoszącym nawet do kilkuset barów. Wysokiej klasy złączki wykonane z wytrzymałych, odpornych na korozję materiałów gwarantują możliwość wielokrotnego, szczelnego łączenia i rozłączania króćców.

Jesteś zainteresowany zakupem szybkozłączy zdolnych do skutecznego działania w nawet najbardziej wymagających warunkach? Już teraz zapoznaj się z ofertą dostępną na naszej stronie. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami, a chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy w wyborze produktów.